Reklamsız Sözcü

Türk futboluna 12 yıllık men cezası geldi

Finansal Fair Play kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 1 yıl Avrupa'dan men cezası alan Galatasaray, büyük bir şok yaşıyor! Aslında bu durum Türk futbolu için ne bir ilk ne de son.
14:022 Mart 2016
0
Türk futboluna 12 yıllık men cezası geldi

Süper Lig’de mücadele eden 7 takımımız sadece 2011 ile 2014 yılları arasında UEFA tarafından toplam 12 yıl (2 yıllık ceza ertelendi) Avrupa kupalarından men cezasına çarptırıldı.

Fenerbahçe’nin saha olaylarından aldığı 1 yıllık ve Beşiktaş’ın da finansal fair-playden aldığı 1 yıllık men cezası (1 yılı uygulandı) ertelendi. Kısaca Galatasaray’ın kararının açıklanmasının ardından takımlarımıza şike, FFP ve saha olaylarından dolayı toplam 13 yıllık men cezası çıktı. FIFA’dan gelen eksi puan cezaları, transfer yasağı ve tazminatlar hariç!

İŞTE ALDIĞIMIZ CEZALAR

FENERBAHÇE: 2011Fenerbahçe şike olayları nedeniyle UEFA tarafından tedbiren kupa dışı bırakılarak Şampiyonlar Ligi’ne alınmadı. 1 yıl men edilmiş oldu.

FENERBAHÇE: 2013Fenerbahçe saha olaylarından dolayı UEFA tarafından 1 maç seyircisiz oynama cezasını çarptırıldı.

FENERBAHÇE:2013Fenerbahçe saha olaylarından dolayı UEFA tarafından 1 maç seyircisiz oynama cezasını çarptırıldı.

FENERBAHÇE: 2013Fenerbahçe seyircisiz oynanan maçtaki meşale olayı ve son iki yılda saha olaylarındaki kötü sicilinden dolayı UEFA tarafından 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasına çarptırıldı. Ceza 2 yıl süreyle ertelendi.

FENERBAHÇE: 2013Fenerbahçe şike olayları nedeniyle UEFA Disiplin Kurulu tarafından 2+1 yıl kupalardan men edildi. UEFA Tahkim kurulu cezayı 2 yıl men olarak onayladı. CAS da Tahkim'in kararını onadı.

BEŞİKTAŞ: 2012Beşiktaş, UEFA tarafından kulüp lisansa aykırılıktan 2 yıl Avrupa kupalarından men cezasına çarptırıldı. Cezanın 1 yılı çekildi. 1 yılı ertelendi.

BEŞİKTAŞ: 2013Beşiktaş şike olayları nedeniyle UEFA tarafından 1 yıl Avrupa kupalarından men edildi.

ESKİŞEHİRSPOR: 2014Eskişehirspor, UEFA tarafından şike olaylarına karışmaktan dolayı kupadan men edildi. CAS cezayı onadı.

SİVASSPOR: 2014Sivasspor, UEFA tarafından şike olaylarına karışmaktan dolayı Avrupa Kupalarına katılmaktan men edildi. CAS cezayı onadı.

GALATASARAY 2014 – 2016UEFA Kulüp Lisans kriterlerine göre hesaplarında aykırılık tespit edilen Galatasaray UEFA tarafından 200 bin Euro para cezasına çarptırıldı. UEFA, Finansal Fair Play ihlalinden dolayı Galatasaray’ın Avrupa’dan 1 yıl men edilmesini de karara bağladı.

TRABZONSPOR: 2014UEFA Kulüp Lisans kriterlerine göre hesaplarında aykırılık tespit edilen Trabzonspor, UEFA tarafından 200 bin Euro para cezasına çarptırıldı.

BURSASPOR: 2012Bursaspor, mali kriterlerden dolayı 1 yıl Avrupa kupalarından men edildi. CAS'a yapılan itirazda 1 yıllık men cezası 250 bin euroya çevrildi.

BURSASPOR: 2014UEFA Kulüp Lisans kriterlerine göre hesaplarında aykırılık tespit edilen Bursaspor UEFA tarafından 200 bin Euro para cezasına çarptırıldı.

BURSASPOR: 2014UEFA Disiplin Kurulu mali kriterlerden dolayı Bursaspor'u 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasına çarptırdı. Ekstra 1 yıllık men cezası için de bir aylık süre tanıdı.

KASIMPAŞA: 2014UEFA yaptığı inceleme neticesinde Kasımpaşa'ya UEFA Kulüp Lisansı verilmemesini kararlaştırdı. Bu nedenle kupalara gitme hakkı kazanan Kasımpaşa UEFA avrupa Ligi’ne gidemedi.

GAZİANTEPSPOR: 2012Gaziantepspor, Finansal Fair Play kriterlerine aykırılık gerekçesiyle 1 yıl Avrupa Kupalarından men cezasına çarptırıldı.

Sporx