SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sistem istemedi

Sezonun en önemli maçıydı dün gece. Seni belki de şampiyon yapacak maçtı. Kimse kolay şampiyon olmuyor. Rakibinle oynadığın kritik maçlarında kazanmak için elinden geleni yapacaksın. Bunu yapmak için de sahada gerçekten gördüğünü ve olanı çalan bir hakem olması lazım. Sözüm ona Avrupa'nın en iyi hakemi Cüneyt Çakır maçı yönetti. Ama yönetmedi idare etti bence. Fenerbahçe'nin attığı golde olmayan faulden frikik vermesi, Fenerbahçe'nin kanat oyuncusu Caner'i oyunda tutmak adına sabırlı davranması inanılmazdı. Eğer bu şartlarda maç yönetmeye devam edecekse gitsin sadece Avrupa'da maç yönetsin. Bundan böyle bendeki tüm inandırıcılığını, güvenilirliğini kaybetmiştir. Sen Şampiyonlar Ligi'nde Arsenal-Barcelona maçında harika maç yöneteceksin, geleceksin şampiyonu belirleyen maçta 3 kırmızı kartı es geçeceksin. Sonrasında, futbolcu hakeme kırmızı kart gösterince ortalığı ayağa kaldıracaksın. Net söylüyorum Çakır bundan böyle sadece Avrupa maçlarında sahaya çıksın, Türkiye'de düdüğünü assın. Bunlar hakemin maçın skoruna yaptığı etkiyi anlatmaya çalışmak için yazdıklarımdı.

Beşiktaş erken gelen gol nedeniyle tüm oyun stratejisini kaybetti. Bunda tabii ki sezon başından bu yana en iyi futbolunu oynayan Fenerbahçe'nin de payı büyüktü. Fenerbahçe ilk yarıda tam saha presi harika yapınca, Beşiktaş'a oyun oynayacak alan kalmadı ve Beşiktaş bildiğimiz takım görüntüsünden uzak kaldı. Ne Atiba ne Gomez ne de Olcay vardı sahada. İkinci yarıda ise Gökhan Töre değişikliği ile oyuna ortak olmaya çalışan Beşiktaş'a sistem izin vermedi. Evet Fenerbahçe iyi oynadı ama sistem de Beşiktaş'a izin vermedi, vermeyecek de. Bunu Cüneyt Çakır bizlere gösterdi. Çakır'a bile bunu yaptıran sistem daha kimlere ne yaptırmaz ki?

Ama Beşiktaşlı futbolcular şunun da farkına varmalı. Bu ülkede ve Avrupa'da kimse kolay kolay şampiyon olmuyor. Hele bu ülkede hiç kimse olmuyor. Ağır bedeller ödenir şampiyonluk için. Baksana dün geceye. Kim bilir kimler neler ödedi? Sezon başından bu yana söylüyorum, Beşiktaş ne yapar eder kendi bacağına sıkar. Dün gece sistem de istemedi, Beşiktaşlı futbolcular da.

Yazarın Diğer Yazıları