SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
PFDK’dan “idelojik propaganda” cezası

PFDK’dan “idelojik propaganda” cezası

Amedspor, Karaman Belediyespor'u konuk ettiği Türkiye Kupası maçı sonrasında PFDK tarafından "idelojik propaganda" nedeniyle ceza aldı.

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Amedspor ile Karaman Belediyespor arasında Diyarbakır’da oynanan Türkiye Kupası maçında, ev sahibi ekibe “idelojik propaganda”dan 20 bin lira para cezası verdi. Cezayı haksız bulan Amedspor yöneticileri, PFDK'nın kararına itiraz etmeye hazırlanıyor.

Kararın Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) internet sitesinde yayınlanması üzerine bir açıklama yapan Amedspor Futbol Şube Sorumlusu Ekrem Yeşil, cezanın dün kulübe tebliğ edildiğini bildirdi. Cezanın, taraftarların Karaman Belediyespor karşılaşmasında yaptığı tezahüratlardan dolayı verildiğini söyleyen Yeşil, PFDK’nın verdiği cezanın oldukça ağır olduğunu kaydetti. Yeşil, bu sezon lig maçlarında ilk defa böyle bir cezayla karşılaştıklarına, ceza verilmeden önce de konuyla ilgili PFDK tarafından herhangi bir uyarının kulüplerine yapılmadığına dikkat çekti.

PFDK SLOGANA CEZA VERDİ

Karaman Belediyespor maçında stadyumda bulunduğunu, taraftarın tamamen barışçıl şekilde tezahüratlar yaptığına tanık olduğunu kaydeden Yeşil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O gün rakip takımı aşağılayıcı veya kıracak şekilde bir durum yaşanmadı. Cezada ilk olarak ideolojik amaçlı sloganlardan bahsediliyor, o gün sporun ruhuna uygun ve barışçıl tezahüratlar yapıldı. Bunun dışında bizim gözden kaçırdığımız birkaç kişinin farklı bir şekilde yaptığı bir durum varsa buna bir şey diyemem.”

Sporun toplumlar arasında dayanışma ve kaynaşma duygularına hizmet ettiğinin bilincinde olduklarını söyleyen Yeşil, “Tüm rakiplerimize, taraftarlarımızla birlikte bu hassasiyetle yaklaşıyoruz. Buraya maç için görevli olarak gelen TFF yetkilileri de bu duruşumuza tanıktır” şeklinde konuştu.