SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Kasımpaşa tarihindeki 4. yabancı

Kasımpaşa tarihindeki 4. yabancı

Şotaa Arveladze'den boşalan teknik direktörlük koltuğuna Hollandalı çalıştırıcıyı getiren lacivert-beyazlılar, lig tarihinde 4. kez yabancı bir teknik adamla çalışacak.

Şota Arveladze’den boşalan teknik direktörlük koltuğuna, alt yapı koordinatörlüğünü yürüten Hollandalı Jan Wouters’ı getiren Kasımpaşa, Süper Lig tarihinde 4. kez yabancı bir teknik adamla çalışacak.

Lacivert-beyazlılarda, İtalyan Renato Vignolini, Alman Werner Lorant ve Gürcü Şota Arveladze’den sonra Wouters 4. yabancı teknik adam oldu.

Kasımpaşa’nın bu sezon 11. kez mücadele ettiği Türkiye’nin en üst seviye liginde ilk yabancı teknik direktörü, 1961-1962 sezonunda İtalyan Renato Vignolini’ydi. İtalyan çalıştırıcıyla, 38 hafta oynanan o sezonda 12 galibiyet, 15 beraberlik ve 11 mağlubiyet alan Kasımpaşa, ligi 39 puanla 9. sırada bitirdi.

İki ayrı lig halinde oynanan 1962-1963 sezonunda da yola Vignolini ile devam eden lacivert-beyazlılar, İtalyan teknik adamla Beyaz Grup’ta 6’şar galibiyet ve mağlubiyet alırken, 8 kez de sahadan beraberlikle ayrıldı. Sezonun devamında oynanan Milli Lig’de ise Vignolini’nin önderliğindeki Kasımpaşa, 14 mağlubiyet, 6 beraberlik ve 2 galibiyet elde etti.

Kasımpaşa bir sonraki sezona Esat Kaner ile başlamasına rağmen 18. haftada yeniden Vignolini’yi takımın başına getirdi. Lacivert-beyazılar, İtalyan teknik adamla çıktığı 17 maçta, 10 yenilgi ve 2 beraberlik alırken, 5 galibiyet elde etmesine rağmen küme düşmekten kurtulamadı.

WERNER LORANT PUAN ALAMADI

Kasımpaşa’nın ikinci yabancı teknik direktörü ise, Türkiye’de Fenerbahçe’yi de bir dönem çalıştıran Alman teknik direktör Werner Lorant oldu.

Takımın başına, 2007-2008 sezonunun 9. haftasında geçen Lorant, Kasımpaşa ile çıktığı 6 maçtan da sahadan yenilgiyle ayrıldı. Lorant’ın görevine 14. haftada Bursaspor’a karşı alınan 2-0’lık mağlubiyetin ardından son verildi.

ARVELADZE’YLE BAŞARILAR YAKALANDI

Teknik direktör Metin Diyadin’in yerine lacivert-beyazlıların başına 2012-2013 sezonun 8. haftasında geçen Şota Arveladze, takımıyla çıktığı 85 lig maçında sahadan 30 galibiyet, 28 beraberlik ve 27 yenilgiyle ayrıldı.

Kasımpaşa’nın Süper Lig tarihindeki en başarılı derecelerini elde eden Arveladze, lacivert-beyazlı kulübün tarihinde birçok ilke imza attı.

Lacivert-beyazlıların Süper Lig’de 6. sırada bitirerek en iyi derecesini elde ettiği 2012-2013 sezonunda takımın başında bulunan Gürcü teknik adam, geçen sezon da bu başarıyı tekrarladı.

Arveladze, bu sezonun 24. haftasında Torku Konyaspor’a karşı aldıkları 2-1’lik yenilginin ardından görevinden istifa etti.

SEZONU WOUTERS TAMAMLAYACAK

Kasımpaşa’nın Süper Lig tarihindeki 4. yabancı teknik direktörü olan Wouters, bu sezon başında lacivert-beyazlıların altyapı koordinatörü olarak göreve getirildi.

Kasımpaşa Kulübü, Arveladze’nin istifasının ardından ligin 25. haftasında Galatasaray maçında lacivert-beyazlı takımın başında çıkan Wouters’la sezon sonuna kadar devam kararı aldı.

Wouters, sezonun geri kalan 9 haftasında Kasımpaşa’nın teknik direktörü olarak görev yapacak.