SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Dünyanın en pahalı transferi Neymar!

Dünyanın en pahalı transferi Neymar!

Barcelona'nın Santos'tan transfer ettiği ve sonrasında birçok spekülasyona neden olan Neymar'ın kaç paraya mal olduğu ortaya çıktı.

İspanya’da Ulusal Mahkeme Savcılığı, Barcelona Kulübü’nün Neymar’ın transferinde mali usulsüzlükler yapılarak, vergi kaçırıldığı iddiasıyla ilgili soruşturmasını tamamlarken şok hapis cezası istemleriyle büyük yankı uyandırdı.

Savcılık hazırladığı iddianamede Barcelona Kulübü Başkanı Josep Maria Bartomeu için 2 yıl 3 ay, eski kulüp başkanı Sandro Rosell için de 7 yıl hapis istedi. Sandro Rosell transfer sonrası bonservis bedelini 57 milyon Euro olarak açıklamış ardından şimdiki kulüp başkanı Bartomeu transfer için ödenen toplam bedelin 86,2 milyon Euro olduğunu duyurmuştu. İspanyol basını ise bu rakamın 95 milyon Euro civarında olduğunu iddia etmişti ancak ortaya çıkan son rakamlar ise bu transferin Barcelona'ya çok daha pahalıya mal olacağını ortaya çıkardı.

Ödenmesi gereken vergiler, Rosell, Bartemou ve Barcelona'ya kesilen cezalarla birlikte Neymar transferi 158, 3 milyon Euro'ya mal olacak.

İşte rakamlarla Neymar transferi

İmza parası (Santos): 17,1 milyon Euro 3 oyuncunun satın alma hakkı (Santos): 7,9 milyon Euro İmza bonusu (Neymar): 10 milyon Euro Oyuncu hakları (N&N): 40 milyon Euro Scouting ücreti (N&N): 2 milyon Euro Menajer ücreti (N&N): 4 milyon Euro Vakıf (N&N): 2,5 milyon Euro Komisyon (Menajerlik): 2,7 milyon Euro Ek Beyanname: 13,5 milyon Euro Dostluk maçı (Santos): 4,5 milyon Euro Ballon d'Or finali (Neymar): 2 milyon Euro Para cezası (Sandro Rosell): 25,1 milyon Euro Para cezası (Josep Bartemou): 3,8 milyon Euro Para cezası (FC Barcelona): 22,2 milyon Euro

TOPLAM: 158,3 milyon EURO

Hürriyet