SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
“Semih Kaya’dan tokat yedik”

“Semih Kaya’dan tokat yedik”

Lig TV'de Maraton programının sunuculuğunu yapan yılların gazetecisi Şansal Büyüka'dan hafta sonu oynanan derbi ve Türk futbolu için ilginç sözler...

“22 yaşındaki bir delikanlı çıktı, futbolun doğruları için değil, kendi çıkarları, kendi renklerinin doğruları için ortalığı ayağa kaldıranlara adeta “yeter artık “ diye bağırıp okkalı bir tokat attı. Umarım işe yarar. Şunu unutmayalım; İnsanı geliştirmeden, futbolu geliştiremeyiz.”

Bu sözler Şansal Büyüka’ya ait. Tecrübeli gazeteci, haftalık olarak demeç verdiği Milliyet’e hafta sonu Galatasaray-Beşiktaş derbisinde yaşananları anlattı.

Aslında, dürüstlük gereği, yapması gerekendi, ama o kadar özlemişiz değil mi?

Futbolda ortak aklın uykuya yattığı, nezaketin ve terbiyenin rafa kalktığı, vicdanın dükkanı kapattığı bir ortamda, Semih Kaya'nın asil davranışı, haksız menfaat için yarışanların, rakibinin alınterine, yine haksız biçimde göz koyanların at koşturduğu bir ortamda, karanlığın içindeki bir kıvılcım gibi parladı. Unutmayalım, ufak bir kıvılcımın peşinden güçlü bir alev gelir. Nitekim benzer bir olay iki gün sonra Samsunspor-1461 Trabzon maçında yaşandı . 1461 Trabzon, 1-0 mağlupken ve 90+3'te korner atacakken, 1461'in oyuncusu Mehmet Sıddıklı hakeme gidip, “Korner değil, top benden çıktı, aut “ dedi . Bunlar ayrıntı gibi görünebilir. Ama çirkinlerin ve çirkinliklerin yaşandığı futbolumuzda umarım ki, bu kıvılcımlar birleşir, güçlü bir aleve döner. Unutmayalım, insanı geliştirmeden, insan kalitesini arttırmadan, futbolu geliştiremeyiz, futbolun kalitesini arttıramayız.

Galatasaray'ın Beşiktaş galibiyetinden, Fenerbahçe'nin Elazığ beraberliğinden sonra şampiyonluk şansını nasıl görüyorsunuz?

Galatasaray'ın, Dany'nin yarattığı penaltı olmasa gol atmaya niyeti bile yoktu. Kötü oynadı, pozisyona bile giremedi. Drogba, Sneijder, Burak Yılmaz üçü birden son derece etkisiz kaldı . Ama bu kadar kötü futbola rağmen haftayı kayıpsız geçiyorsan, şampiyonluk yolunda önemli bir hamledir bu. Baktığımızda, her şeye rağmen Galatasaray için Aslantepe'de sorun yok gibi görünüyor . Ama şampiyon olmak istiyorsa, önemli oranda deplasman galibiyetlerine ihtiyacı var. Rakibin ne kadar puan kaybederse kaybetsin, şampiyonluk için sadece Aslantepe yetmez.

Maç öncesi antrenmanda Gökhan Zan ile Melo arasında “siz- biz” diye bir tartışma yaşandı, ilginç değil mi ?

Gökhan Zan'ı iyi tanırım. Hani “ensesine vur, ağzından lokmasını al “ tipinde bir insandır. Sesi soluğu çıkmaz . Gökhan bile, Melo'ya isyan edecek noktaya geldiyse, demek ki ortada bir sorun var. Zaten Melo'nun da “aykırı bir adam” olduğunu biliyoruz . Son maçta Burak şutundan sonra, Drogba ve Sneijder ile diyaloglarını görünce de insan ister istemez “siz- biz” tartışmasının doğruluğuna inanıyor.