Reklamsız Sözcü

Potada kuralar çekildi

Spor Toto Erkekler Türkiye Kupası'nda kuralar çekildi. 4 farklı şehirde oynanacak maçların programı açıklandı.
18:1223 Ağustos 2013
0
Potada kuralar çekildi

Basketbolda Spor Toto Erkekler Türkiye Kupası’nda eleme grupları, çekilen kurayla belli oldu.

Radisson Blu İstanbul Asia Otel’de düzenlenen kura çekimine Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Ligler Direktörlüğü yetkilileri Ayhan Özgümüş ve Murat Tümer’in yanı sıra gruplarda mücadele edecek takımların temsilcileri katıldı.

Spor Toto Erkekler Türkiye Kupası Eleme Grubu maçları, gruplara göre farklı tarihlerde oynanacak. Elemelere 1, 2 ve 3 Ekim’de Edirne’deki C Grubu karşılaşmalarıyla başlanacak. Uşak’taki B Grubu ile Mersin’deki D Grubu karşılaşmaları 4, 5 ve 6 Ekim, Gaziantep’te düzenlenecek A Grubu maçları ise 7, 8 ve 9 Ekim tarihlerinde oynanacak.

Çekilen kuraya göre eleme grupları şöyle oluştu:

A Grubu (Gaziantep): Royal Halı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Banvit, Pınar Karşıyaka, Türk Telekom

B Grubu (Uşak): Uşak Sportif, Galatasaray Liv Hospital, Beşiktaş, Trabzonspor Basketbol

C Grubu (Edirne): Olin Edirne, Fenerbahçe Ülker, TOFAŞ, Aliağa Petkim

D Grubu (Mersin): Mersin Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Efes, Aykon TED Ankara Kolejliler, Erdemir

A GRUBU’NDA PROGRAM

Gaziantep’te 7, 8 ve 9 Ekim’de oynanacak A Grubu’nda maç programı şöyle:

7 Ekim Pazartesi:

Pınar Karşıyaka-Royal Halı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

Türk Telekom-Banvit

8 Ekim Salı:

Banvit-Pınar Karşıyaka

Royal Halı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi-Türk Telekom

9 Ekim Çarşamba:

Pınar Karıyaka-Türk Telekom

Banvit-Royal Halı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

B GRUBU’NDA PROGRAM

Uşak’ta 4, 5 ve 6 Ekim tarihlerinde oynanacak B Grubu mücalelerinin programı şu şekilde:

4 Ekim Cuma:

Trabzonspor Basketbol-Uşak Sportif

Beşiktaş-Galatasaray Liv Hospital

5 Ekim Cumartesi:

Galatasaray Liv Hospital-Trabzonspor Basketbol

Uşak Sportif-Beşiktaş

6 Ekim Pazar:

Trabzonspor Basketbol-Beşiktaş

Galatasaray Liv Hospital-Uşak Sportif

C GRUBU’NDA PROGRAM

Edirne’de 1, 2 ve 3 Ekim’de oynanacak C Grubu karşılaşmalarının programı şöyle:

1 Ekim Salı:

Olin Edirne-Aliağa Petkim

Fenerbahçe Ülker-TOFAŞ

2 Ekim Çarşamba:

TOFAŞ-Olin Edirne

Aliağa Petkim-Fenerbahçe Ülker

3 Ekim Perşembe:

Olin Edirne-Fenerbahçe Ülker

TOFAŞ-Aliağa Petkim

D GRUBU’NDA PROGRAM

Mersin’de 4, 5 ve 6 Ekim tarihlerinde oynanacak D Grubu mücalelerinin programı şu şekilde:

4 Ekim Cuma:

Erdemir-Mersin Büyükşehir Belediyesi

Aykon TED Ankara Kolejliler-Anadolu Efes

5 Ekim Cumartesi:

Anadolu Efes-Erdemir

Mersin Büyükşehir Belediyesi-Aykon TED Ankara Kolejliler

6 Ekim Pazar:

Erdemir-Aykon TED Ankara Kolejliler

Anadolu Efes-Mersin Büyükşehir Belediyesi

KURA STATÜSÜNE İTİRAZ

Kura çekimine katılan bazı kulüp temsilcileri, TBF Erkek Ligleri Direktörü Ayhan Özgümüş’ün açıkladığı kupa statüsüne itiraz etti.

Gaziantep, Uşak, Edirne ve Mersin’de oynanacak grup eleme maçlarında, her grupta bir ev sahibinin olmasına itiraz eden temsilciler, uygulamanın ev sahibi takıma seyirci avantajı sağlayacağını ve bunun yanlış olduğunu savundu. Daha sonra çekilen kurada Beko Basketbol Ligi’ne yeni yükselen Uşak Sportif ile Trabzonspor Basketbol’un da aynı grupta yer alması üzerine temsilciler, bir kez daha itirazda bulundu.

Kura çekiminin ardından salonda kendi aralarında bir toplantı düzenleyen bazı kulüplerin temsilcileri, kura çekiminin yeniden yapılması veya şehirlerin değiştirilmesi yönündeki taleplerini bir dilekçe ile TBF Yönetim Kurulu’na iletme kararı aldı.